Vicor Corporation V150A3V3H200BN
V150A3V3H200BN picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3H200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V150A3V3H200BN.pdf
Availability of V150A3V3H200BN
QUANTITY
V150A3V3H200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3H200BN
Internal Part NumberEIS-V150A3V3H200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3H200BN
Related LinksV150A3V, V150A3V3H200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3H200BN Details Description
Related parts for V150A3V3H200BN
INSERT FEMALE 24POS SCREW datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3/16" 10.7" datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 270MA 685 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf