Vicor Corporation V150A3V3H264BF3
V150A3V3H264BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3H264BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3H264BF3.pdf
Availability of V150A3V3H264BF3
QUANTITY
V150A3V3H264BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3H264BF3
Internal Part NumberEIS-V150A3V3H264BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3H264BF3
Related LinksV150A3V, V150A3V3H264BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3H264BF3 Details Description
Related parts for V150A3V3H264BF3
IC REG LDO 12V 1A TO220AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 80 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 100KHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
37 POS M SHIELDED PLASTIC CAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
10 V Precision Voltage Reference IC datasheet.pdf