Vicor Corporation V150A3V3M264BG
V150A3V3M264BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3M264BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3M264BG.pdf
Availability of V150A3V3M264BG
QUANTITY
V150A3V3M264BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3M264BG
Internal Part NumberEIS-V150A3V3M264BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3M264BG
Related LinksV150A3V, V150A3V3M264BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3M264BG Details Description
Related parts for V150A3V3M264BG
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 8.2KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
2.8MM TAB HSG.,39POS.,ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 150 UH 25% datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf