Vicor Corporation V150A3V3T200BS2
V150A3V3T200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3T200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V150A3V3T200BS2.pdf
Availability of V150A3V3T200BS2
QUANTITY
V150A3V3T200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3T200BS2
Internal Part NumberEIS-V150A3V3T200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3T200BS2
Related LinksV150A3V, V150A3V3T200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3T200BS2 Details Description
Related parts for V150A3V3T200BS2
IC MPU/RESET CIRC 3.60V SC70-4 datasheet.pdf
THERMAL PAD 8"X16" .040" GP1500 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC GATE OR SINGLE 2INPUT 6XSON datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
BCZ 3.81/13/180 SN GN datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf