Vicor Corporation V150A48C500BG
V150A48C500BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A48C500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48C500BG.pdf
Availability of V150A48C500BG
QUANTITY
V150A48C500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48C500BG
Internal Part NumberEIS-V150A48C500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48C500BG
Related LinksV150A4, V150A48C500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48C500BG Details Description
Related parts for V150A48C500BG
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 PLASTIC datasheet.pdf
CAP CER 20PF 5KV NP0 3640 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG DR FL POLZ 10POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
TOOL INS/REM TWEEZER 22 GA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf