Vicor Corporation V150A48E400B
V150A48E400B picture photo
Mfg. Part Number
V150A48E400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48E400B.pdf
Availability of V150A48E400B
QUANTITY
V150A48E400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48E400B
Internal Part NumberEIS-V150A48E400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48E400B
Related LinksV150A4, V150A48E400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48E400B Details Description
Related parts for V150A48E400B
PAN MNT HEADER 5.08 MM SOLD 8POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG BLK/BLUE 2.7-3.9 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf