Vicor Corporation V150A48E500BN
V150A48E500BN picture photo
Mfg. Part Number
V150A48E500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48E500BN.pdf
Availability of V150A48E500BN
QUANTITY
V150A48E500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48E500BN
Internal Part NumberEIS-V150A48E500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48E500BN
Related LinksV150A4, V150A48E500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48E500BN Details Description
Related parts for V150A48E500BN
CONN RECEPT IDC 50POS 2MM POL AU datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC 10BIT BUS INTRFC LATCH 24SSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ENABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3A 60 MOHM TH datasheet.pdf