Vicor Corporation V150A48H400B3
V150A48H400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48H400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48H400B3.pdf
Availability of V150A48H400B3
QUANTITY
V150A48H400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48H400B3
Internal Part NumberEIS-V150A48H400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48H400B3
Related LinksV150A4, V150A48H400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48H400B3 Details Description
Related parts for V150A48H400B3
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 13PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB32 M40 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 130MA 6.07 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf