Vicor Corporation V150A48H400BL2
V150A48H400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48H400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48H400BL2.pdf
Availability of V150A48H400BL2
QUANTITY
V150A48H400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48H400BL2
Internal Part NumberEIS-V150A48H400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48H400BL2
Related LinksV150A48, V150A48H400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48H400BL2 Details Description
Related parts for V150A48H400BL2
BOX ABS BLACK 7.51"L X 5.01"W datasheet.pdf
THERMISTOR 10K OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.2A TO3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf