Vicor Corporation V150A48H400BL3
V150A48H400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48H400BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48H400BL3.pdf
Availability of V150A48H400BL3
QUANTITY
V150A48H400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48H400BL3
Internal Part NumberEIS-V150A48H400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48H400BL3
Related LinksV150A48, V150A48H400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48H400BL3 Details Description
Related parts for V150A48H400BL3
IC DETECTOR VOLTAGE 3.1V 5TSOP datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FRONT-END DUAL RCVR 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 86POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf