Vicor Corporation V150A48H400BS2
V150A48H400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48H400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48H400BS2.pdf
Availability of V150A48H400BS2
QUANTITY
V150A48H400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48H400BS2
Internal Part NumberEIS-V150A48H400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48H400BS2
Related LinksV150A48, V150A48H400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48H400BS2 Details Description
Related parts for V150A48H400BS2
CAP ALUM 3.3UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
VARISTOR 423V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 470PF 25V 1205 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 28.322MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
INSERT EGG.3B.310. FOR 10LV datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LT KNW SOLDERING TIP 0.4MM CR SK datasheet.pdf