Vicor Corporation V150A48H400BS3
V150A48H400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48H400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48H400BS3.pdf
Availability of V150A48H400BS3
QUANTITY
V150A48H400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48H400BS3
Internal Part NumberEIS-V150A48H400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48H400BS3
Related LinksV150A48, V150A48H400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48H400BS3 Details Description
Related parts for V150A48H400BS3
IC BUFFER TRI-ST NON-INV SOT353 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 49MA 20 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SW DOOR DPDT 0.1A MOM LONG 125V datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 24POS 1MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf