Vicor Corporation V150A48H500BG3
V150A48H500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48H500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48H500BG3.pdf
Availability of V150A48H500BG3
QUANTITY
V150A48H500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48H500BG3
Internal Part NumberEIS-V150A48H500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48H500BG3
Related LinksV150A48, V150A48H500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48H500BG3 Details Description
Related parts for V150A48H500BG3
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 10POS datasheet.pdf
FIXED IND 383UH 720MA 862 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf