Vicor Corporation V150A48H500BS2
V150A48H500BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48H500BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48H500BS2.pdf
Availability of V150A48H500BS2
QUANTITY
V150A48H500BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48H500BS2
Internal Part NumberEIS-V150A48H500BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48H500BS2
Related LinksV150A48, V150A48H500BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48H500BS2 Details Description
Related parts for V150A48H500BS2
RES SMD 2.37K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMP QUAD PROGR THRES 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8-EMSOP datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON A 3.25-4.5MM YEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR DAC1408D650W1 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN PLUG datasheet.pdf
220UF 6,3V 6,3X5,8 datasheet.pdf