Vicor Corporation V150A48M400BF
V150A48M400BF picture photo
Mfg. Part Number
V150A48M400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48M400BF.pdf
Availability of V150A48M400BF
QUANTITY
V150A48M400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48M400BF
Internal Part NumberEIS-V150A48M400BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48M400BF
Related LinksV150A4, V150A48M400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48M400BF Details Description
Related parts for V150A48M400BF
DIODE ZENER 5.1V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RECTIFIER SBR 60V 500MA 4-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 320MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 8CH 64TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf