Vicor Corporation V150A48M400BG2
V150A48M400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48M400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48M400BG2.pdf
Availability of V150A48M400BG2
QUANTITY
V150A48M400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48M400BG2
Internal Part NumberEIS-V150A48M400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48M400BG2
Related LinksV150A48, V150A48M400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48M400BG2 Details Description
Related parts for V150A48M400BG2
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.3A 8-SOIC datasheet.pdf
IC MPU I186 20MHZ 68CPGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
2 A, Low Dropout, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf