Vicor Corporation V150A5C400BF3
V150A5C400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5C400BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5C400BF3.pdf
Availability of V150A5C400BF3
QUANTITY
V150A5C400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5C400BF3
Internal Part NumberEIS-V150A5C400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5C400BF3
Related LinksV150A5, V150A5C400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5C400BF3 Details Description
Related parts for V150A5C400BF3
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 10COND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
TRIM KIT FOR 24" X 276" MAT datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1050V 4A TO-247 datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE K 200A RB datasheet.pdf
Low Distortion, 1.5 W Audio Power Amplifier IC datasheet.pdf