Vicor Corporation V150A5E300BF
V150A5E300BF picture photo
Mfg. Part Number
V150A5E300BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5E300BF.pdf
Availability of V150A5E300BF
QUANTITY
V150A5E300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5E300BF
Internal Part NumberEIS-V150A5E300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5E300BF
Related LinksV150A5, V150A5E300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5E300BF Details Description
Related parts for V150A5E300BF
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC BLUETOOTH READY CTRLR 54DSBGA datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 7M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A TO-220 datasheet.pdf