Vicor Corporation V150A5H300B3
V150A5H300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5H300B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5H300B3.pdf
Availability of V150A5H300B3
QUANTITY
V150A5H300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5H300B3
Internal Part NumberEIS-V150A5H300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5H300B3
Related LinksV150A5, V150A5H300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5H300B3 Details Description
Related parts for V150A5H300B3
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf