Vicor Corporation V150A5H300BG
V150A5H300BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A5H300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5H300BG.pdf
Availability of V150A5H300BG
QUANTITY
V150A5H300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5H300BG
Internal Part NumberEIS-V150A5H300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5H300BG
Related LinksV150A5, V150A5H300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5H300BG Details Description
Related parts for V150A5H300BG
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf