Vicor Corporation V150A5H400BF
V150A5H400BF picture photo
Mfg. Part Number
V150A5H400BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5H400BF.pdf
Availability of V150A5H400BF
QUANTITY
V150A5H400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5H400BF
Internal Part NumberEIS-V150A5H400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5H400BF
Related LinksV150A5, V150A5H400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5H400BF Details Description
Related parts for V150A5H400BF
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IGBT 600V 70A 190W TO220 datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 4POS TIN datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 500MW DO34 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
762 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf