Vicor Corporation V150A5H400BL3
V150A5H400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5H400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5H400BL3.pdf
Availability of V150A5H400BL3
QUANTITY
V150A5H400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5H400BL3
Internal Part NumberEIS-V150A5H400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5H400BL3
Related LinksV150A5, V150A5H400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5H400BL3 Details Description
Related parts for V150A5H400BL3
CONN HEADER .100 SNGL STR 36POS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 2220 datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 2" SQ BLK 10/PK datasheet.pdf
IC AMBIENT LIGHT SENSOR 4CHIPLED datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN JACK 1.7MM X 4.75MM datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf