Vicor Corporation V150A5M300BF2
V150A5M300BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5M300BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5M300BF2.pdf
Availability of V150A5M300BF2
QUANTITY
V150A5M300BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5M300BF2
Internal Part NumberEIS-V150A5M300BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5M300BF2
Related LinksV150A5, V150A5M300BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5M300BF2 Details Description
Related parts for V150A5M300BF2
IC ENCORE MCU FLASH 24K 40DIP datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 60POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 144-BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 50V GBJ datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHT 2700K SCREW MT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 150mA Backlight, Lighting 20-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf