Vicor Corporation V150A5M300BG3
V150A5M300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5M300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5M300BG3.pdf
Availability of V150A5M300BG3
QUANTITY
V150A5M300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5M300BG3
Internal Part NumberEIS-V150A5M300BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5M300BG3
Related LinksV150A5, V150A5M300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5M300BG3 Details Description
Related parts for V150A5M300BG3
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.3W DO41 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB 30POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf