Vicor Corporation V150A5M300BN
V150A5M300BN picture photo
Mfg. Part Number
V150A5M300BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5M300BN.pdf
Availability of V150A5M300BN
QUANTITY
V150A5M300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5M300BN
Internal Part NumberEIS-V150A5M300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5M300BN
Related LinksV150A5, V150A5M300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5M300BN Details Description
Related parts for V150A5M300BN
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 5/8" M12-1.5 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 410MW SOD123 datasheet.pdf