Vicor Corporation V150A5M300BN
V150A5M300BN picture photo
Mfg. Part Number
V150A5M300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5M300BN.pdf
Availability of V150A5M300BN
QUANTITY
V150A5M300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5M300BN
Internal Part NumberEIS-V150A5M300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5M300BN
Related LinksV150A5, V150A5M300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5M300BN Details Description
Related parts for V150A5M300BN
BOX ABS GRAY 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
CONN SPRING 19POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
THERM NTC 68K OHMS 0402 datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 12V WT FLAT RED datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 51MM datasheet.pdf
CABLE DUCT COUPLER datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf