Vicor Corporation V150A5T400BG2
V150A5T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5T400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5T400BG2.pdf
Availability of V150A5T400BG2
QUANTITY
V150A5T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5T400BG2
Internal Part NumberEIS-V150A5T400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5T400BG2
Related LinksV150A5, V150A5T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5T400BG2 Details Description
Related parts for V150A5T400BG2
CONTACT PIN CRIMP 18-22AWG SILVR datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS R/A T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 680V 6.5KA DISC 23MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 103.8 MOHM datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf