Vicor Corporation V150A8M300BG
V150A8M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A8M300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V150A8M300BG.pdf
Availability of V150A8M300BG
QUANTITY
V150A8M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8M300BG
Internal Part NumberEIS-V150A8M300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8M300BG
Related LinksV150A8, V150A8M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8M300BG Details Description
Related parts for V150A8M300BG
CAP CER 1.5PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2.54MM 12POS PCB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SOD123 datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 1 3/4 BK 100' datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC DIG ISO Q100 W/DC-DC 16SOIC datasheet.pdf
4700UF 10V 16X20MM 105C 3000H datasheet.pdf