Vicor Corporation V150A8M300BL
V150A8M300BL picture photo
Mfg. Part Number
V150A8M300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V150A8M300BL.pdf
Availability of V150A8M300BL
QUANTITY
V150A8M300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8M300BL
Internal Part NumberEIS-V150A8M300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8M300BL
Related LinksV150A8, V150A8M300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8M300BL Details Description
Related parts for V150A8M300BL
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PAR 105MSPS 64VQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 33QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
ONE STEP CLOSURE 7/8" datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
RANDOM COLOR CAMERA datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf