Vicor Corporation V150A8M300BL3
V150A8M300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A8M300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V150A8M300BL3.pdf
Availability of V150A8M300BL3
QUANTITY
V150A8M300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8M300BL3
Internal Part NumberEIS-V150A8M300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8M300BL3
Related LinksV150A8, V150A8M300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8M300BL3 Details Description
Related parts for V150A8M300BL3
CONN HEADER RTANG 5POS .100 TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 8A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf