Vicor Corporation V150A8M400BG2
V150A8M400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A8M400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V150A8M400BG2.pdf
Availability of V150A8M400BG2
QUANTITY
V150A8M400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8M400BG2
Internal Part NumberEIS-V150A8M400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8M400BG2
Related LinksV150A8, V150A8M400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8M400BG2 Details Description
Related parts for V150A8M400BG2
DIODE GEN PURP 200V 200MA SMINI2 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32-HLQFP datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 16-SOIC datasheet.pdf
IC SINGLE-CHIP RF TX 24-TSSOP datasheet.pdf
22P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 65POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf