Vicor Corporation V150A8T300B3
V150A8T300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A8T300B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V150A8T300B3.pdf
Availability of V150A8T300B3
QUANTITY
V150A8T300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8T300B3
Internal Part NumberEIS-V150A8T300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8T300B3
Related LinksV150A8, V150A8T300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8T300B3 Details Description
Related parts for V150A8T300B3
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC RS-232 DRIVER/REC 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.52K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
WATERPROOF PACKING GT32 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 3A TO252-2 datasheet.pdf