Vicor Corporation V150B12C250BG
V150B12C250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B12C250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12C250BG.pdf
Availability of V150B12C250BG
QUANTITY
V150B12C250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12C250BG
Internal Part NumberEIS-V150B12C250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12C250BG
Related LinksV150B1, V150B12C250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12C250BG Details Description
Related parts for V150B12C250BG
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 140MA 3.12 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 12POS 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 5W 4527 datasheet.pdf