Vicor Corporation V150B12M250BN2
V150B12M250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B12M250BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12M250BN2.pdf
Availability of V150B12M250BN2
QUANTITY
V150B12M250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12M250BN2
Internal Part NumberEIS-V150B12M250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12M250BN2
Related LinksV150B12, V150B12M250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12M250BN2 Details Description
Related parts for V150B12M250BN2
RES 900 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH DIP EXT RCKR SEAL 7POS TH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf