Vicor Corporation V150B12M250BN3
V150B12M250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B12M250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12M250BN3.pdf
Availability of V150B12M250BN3
QUANTITY
V150B12M250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12M250BN3
Internal Part NumberEIS-V150B12M250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12M250BN3
Related LinksV150B12, V150B12M250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12M250BN3 Details Description
Related parts for V150B12M250BN3
CONN RCPT 84POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
BOARD EVAL MOTOR CTRL W/TINYX61 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf