Vicor Corporation V150B12T250B
V150B12T250B picture photo
Mfg. Part Number
V150B12T250B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12T250B.pdf
Availability of V150B12T250B
QUANTITY
V150B12T250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12T250B
Internal Part NumberEIS-V150B12T250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12T250B
Related LinksV150B1, V150B12T250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12T250B Details Description
Related parts for V150B12T250B
TRANS PREBIAS PNP 250MW SC89 datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC101C02X datasheet.pdf
CONN SOCKET IC 32POS SNGL DIP datasheet.pdf
03P MTA100 CONN ORANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf