Vicor Corporation V150B12T250BG
V150B12T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B12T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12T250BG.pdf
Availability of V150B12T250BG
QUANTITY
V150B12T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12T250BG
Internal Part NumberEIS-V150B12T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12T250BG
Related LinksV150B1, V150B12T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12T250BG Details Description
Related parts for V150B12T250BG
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR METAL STRIP datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.9 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf