Vicor Corporation V150B12T250BN3
V150B12T250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B12T250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V150B12T250BN3.pdf
Availability of V150B12T250BN3
QUANTITY
V150B12T250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B12T250BN3
Internal Part NumberEIS-V150B12T250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B12T250BN3
Related LinksV150B12, V150B12T250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B12T250BN3 Details Description
Related parts for V150B12T250BN3
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 681K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT,RA-PLUG 300MM datasheet.pdf
MOUNTING BKT S8JY-JX60 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf