Vicor Corporation V150B15C150B2
V150B15C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15C150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15C150B2.pdf
Availability of V150B15C150B2
QUANTITY
V150B15C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15C150B2
Internal Part NumberEIS-V150B15C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15C150B2
Related LinksV150B1, V150B15C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15C150B2 Details Description
Related parts for V150B15C150B2
TRIAC INT TRIGGER 600V 4A TO220 datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC DO201AE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11-B SLVR datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5270 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IND DEV RT PKG S G 32K TAGS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf