Vicor Corporation V150B15C150BF
V150B15C150BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B15C150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15C150BF.pdf
Availability of V150B15C150BF
QUANTITY
V150B15C150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15C150BF
Internal Part NumberEIS-V150B15C150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15C150BF
Related LinksV150B1, V150B15C150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15C150BF Details Description
Related parts for V150B15C150BF
IC OTP 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 6SIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC RF DETECTOR CDMA/WCDMA 4MICRO datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR ISL1904 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf