Vicor Corporation V150B15C150BG
V150B15C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B15C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15C150BG.pdf
Availability of V150B15C150BG
QUANTITY
V150B15C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15C150BG
Internal Part NumberEIS-V150B15C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15C150BG
Related LinksV150B1, V150B15C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15C150BG Details Description
Related parts for V150B15C150BG
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
CONN SHROUD 30POS DUAL LATCHED datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ROUND/GUARD YEL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 8V 0.63A SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 185MA 3 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf