Vicor Corporation V150B15C150BL3
V150B15C150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15C150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15C150BL3.pdf
Availability of V150B15C150BL3
QUANTITY
V150B15C150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15C150BL3
Internal Part NumberEIS-V150B15C150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15C150BL3
Related LinksV150B15, V150B15C150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15C150BL3 Details Description
Related parts for V150B15C150BL3
TVS DIODE 78VWM 132.3VC SMA datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ 16QSOP datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1747MHZ 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 5KV N750 RADIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 110POS 5ROW R/A datasheet.pdf