Vicor Corporation V150B15H150BG
V150B15H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B15H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15H150BG.pdf
Availability of V150B15H150BG
QUANTITY
V150B15H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15H150BG
Internal Part NumberEIS-V150B15H150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15H150BG
Related LinksV150B1, V150B15H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15H150BG Details Description
Related parts for V150B15H150BG
RES SMD 19.1KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE 35V 100MA SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 1% 1W 0815 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 55MA 13.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 249 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 420MA 1.48 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 355MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf