Vicor Corporation V150B15H250B3
V150B15H250B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15H250B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15H250B3.pdf
Availability of V150B15H250B3
QUANTITY
V150B15H250B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15H250B3
Internal Part NumberEIS-V150B15H250B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15H250B3
Related LinksV150B1, V150B15H250B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15H250B3 Details Description
Related parts for V150B15H250B3
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BATTERY CHG 120VAC 6VDC @ 600MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 354V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.2V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf