Vicor Corporation V150B15M250BG
V150B15M250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B15M250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15M250BG.pdf
Availability of V150B15M250BG
QUANTITY
V150B15M250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15M250BG
Internal Part NumberEIS-V150B15M250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15M250BG
Related LinksV150B1, V150B15M250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15M250BG Details Description
Related parts for V150B15M250BG
IC TXRX RS-232 5V 15KV 16TSSOP datasheet.pdf
INDICATOR STATUS PLED 12-24VAC datasheet.pdf
IC CCDSP DUAL 14BIT 84-CSPBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 24POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
675 DIP PROGRAM HEADER datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf