Vicor Corporation V150B15T150BF3
V150B15T150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15T150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15T150BF3.pdf
Availability of V150B15T150BF3
QUANTITY
V150B15T150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15T150BF3
Internal Part NumberEIS-V150B15T150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15T150BF3
Related LinksV150B15, V150B15T150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15T150BF3 Details Description
Related parts for V150B15T150BF3
Connector Header 9 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 3POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D SOL datasheet.pdf
TV 55C 55#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
20V, SOT23F, NPN high gain power transistor IC datasheet.pdf