Vicor Corporation V150B15T250BG
V150B15T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B15T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15T250BG.pdf
Availability of V150B15T250BG
QUANTITY
V150B15T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15T250BG
Internal Part NumberEIS-V150B15T250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15T250BG
Related LinksV150B1, V150B15T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15T250BG Details Description
Related parts for V150B15T250BG
CAP KEYSWITCH SQUARE BLACK datasheet.pdf
TOOL SEATING ACTION 44POS AL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 400A datasheet.pdf