Vicor Corporation V150B15T250BS2
V150B15T250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15T250BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15T250BS2.pdf
Availability of V150B15T250BS2
QUANTITY
V150B15T250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15T250BS2
Internal Part NumberEIS-V150B15T250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15T250BS2
Related LinksV150B15, V150B15T250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15T250BS2 Details Description
Related parts for V150B15T250BS2
CAP CER 940PF 30KV Z5T DISK datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF GND REF ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 22MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
C8D70PF45027=CARDEDGE CONN datasheet.pdf
24AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf