Vicor Corporation V150B24C150B
V150B24C150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B24C150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24C150B.pdf
Availability of V150B24C150B
QUANTITY
V150B24C150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24C150B
Internal Part NumberEIS-V150B24C150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24C150B
Related LinksV150B2, V150B24C150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24C150B Details Description
Related parts for V150B24C150B
RES 0.036 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC PCI EXPRSS/JITT ATTEN 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM DO204AL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2.9A TO277A datasheet.pdf