Vicor Corporation V150B24C250B2
V150B24C250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24C250B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24C250B2.pdf
Availability of V150B24C250B2
QUANTITY
V150B24C250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24C250B2
Internal Part NumberEIS-V150B24C250B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24C250B2
Related LinksV150B2, V150B24C250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24C250B2 Details Description
Related parts for V150B24C250B2
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SW LEVER SPST-NO 1A SEALED 30V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM40H/AE40G/HDM40H datasheet.pdf
MARKER PLATE STEEL 2HL 3.5"X1.7" datasheet.pdf
IC DEMOD QUAD .4/6GHZ 24LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 471MA 900 MOHM datasheet.pdf